Kultura

9 września 2010, 9:33:10

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na wycieczkę organizowaną 11 września w ramach projektu "Pokażę ci Górny Śląsk" oraz do udziału w konkursie "Budowa Nowych Tychów w moich wspomnieniach”.

Wycieczka do Jankowic Rybnickich, Pszowa i Łazisk odbędzie się 11 września o godz. 9.30. W programie wycieczki zaplanowano m.in. zwiedzanie Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Jankowicach Rybnickich, spotkanie z ks. Prof. Jerzym Szymikiem w Sanktuarium Matki Boskiej Uśmiechniętej w Pszowie, zwiedzanie Kościoła Wszystkich Świętych w Łaziskach, najstarszego sakralnego zabytku drewnianego powiatu wodzisławskiego.  

Szczegóły o wycieczce, odpłatnościach tutaj.

 

Muzeum Śląskie przypomina również o konkursie  „Budowa Nowych Tychów w moich wspomnieniach”. Prace na konkurs można nadsyłać jeszcze do 30 września.

Konkurs „Budowa Nowych Tychów w moich wspomnieniach” został ogłoszony przez Dział Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach. Towarzyszy on wystawie „Jak budowano Nowe Tychy. Miasto i mieszkańcy w latach 1950-1975”, którą do października można oglądać w siedzibie Muzeum Miejskiego przy ul. Katowickiej 9. Konkurs adresowany jest do osób pełnoletnich. Muzeum zachęca do wzbogacenia wspomnień dokumentami, fotografiami, nagraniami dźwiękowymi i filmowymi (kopiami bądź oryginałami - oryginalne zdjęcia, dokumenty i nagrania będą zwrócone po zakończeniu konkursu).

Jak mówi Agnieszka Ociepa z Działu Historii Miasta, muzeum czeka na wspomnienia osób, które dorastały wraz z rozbudową miasta, jak i również tych, którzy w budowie Nowych Tychów brali udział. Organizatorom zależy na wspomnieniach osób, których rodziny od pokoleń mieszkają na historycznej ziemi pszczyńskiej, jak i tych, którzy przybyli do Tychów z różnych części Polski oraz terenów dawnych Kresów Wschodnich. Wspomnienia tyszan pomogą muzeum w zbieraniu informacji o historii miasta w najintensywniejszym okresie jego rozwoju.

 

Informacji o konkursie udziela Agnieszka Ociepa:

tel. 32 327 18 23, e-mail: a.ociepa@muzeummiejskie.tychy.pl.

 

Regulamin konkursu dostępny tutaj.

 

Pierwsi mieszkańcy Nowych Tychów

 

Pierwsi mieszkańcy Nowych Tychów, ok. 1953 r. Reprodukcja w Muzeum Miejskim w Tychach. (materiały przekazane przez Muzeum Miejskie).

 

Ośrodek preadopcyjny TUSIETULI powstanie w Tychach

Ośrodek preadopcyjny TUSIETULI powstanie w Tychach

Dzięki wsparciu Miasta Tychy, Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo stała się właścicielem budynku tzw. „dworku”, który po gruntownym remoncie zamieni się w pełen kolorów i miłości czwarty w Polsce Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny.

Ważne zmiany dla kierowców od 5 grudnia

Ważne zmiany dla kierowców od 5 grudnia

Już za kilka dni łatwiej będzie zarejestrować auto, właściciele starszych samochodów zaoszczędzą na wymianie dowodu, a diagności zwrócą większą uwagę na tablice podczas przeglądu. Zniknie także obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Sygnalizacja przy SP37 czasowo wyłączona

Sygnalizacja przy SP37 czasowo wyłączona

W czwartek 3 grudnia, na kilka dni wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna przy Szkole Podstawowej nr 37, na skrzyżowaniu ulic Stoczniowców, Legionów Polskich i Konecznego. Skrzyżowanie to modernizowane jest w ramach Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem.

Zła jakość powietrza w Tychach

Zła jakość powietrza w Tychach

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×