Kultura

16 kwietnia 2010, 13:7:36

13 maja w Muzeum Miejskim w Tychach otwarta zostanie wystawa „Pięć lat Muzeum Miejskiego w Tychach. Kolekcje, darczyńcy, wydarzenia”. Wernisaż wystawy odbędzie się w siedzibie muzeum przy ul. Katowickiej 9. Podczas uroczystości wystąpi Michał Czachowski z zespołem Viva Flamenco.

Po raz kolejny dyrektor i pracownicy muzeum przyznają też tytuł Złotego Darczyńcy oraz Przyjaciela Muzeum. Wstęp na wernisaż tylko za zaproszeniami. Zwiedzającym wystawa udostępniona zostanie 14 maja, potrwa do końca października 2010 roku.
 
Otwarcie Muzeum Miejskiego w Tychach w kwietniu 2005 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście. Początek istnienia muzeum to data 15 listopada 2004 roku - wówczas prezydent Andrzej Dziuba wydał zarządzenie w sprawie rozpoczęcia działalności Muzeum Miejskiego w Tychach. 22 listopada, podczas otwarcia Tyskiego Muzeum Piwowarstwa (obecnie Tyskie Browarium) prezydent Andrzej Dziuba otrzymał klucz do Muzeum Miejskiego. W sali muzeum zgromadzeni na uroczystości goście mogli obejrzeć wystawę anonsującą przygotowywaną ekspozycję „Sto lat z życia miasta. Tychy i tyszanie w XX wieku”.
 
1 grudnia Maria Lipok-Bierwiaczonek została dyrektorem muzeum. Z końcem grudnia muzeum wprowadziło się do siedziby przy ul. Katowickiej 9, zaś w styczniu 2005 roku rozpoczęła się organizacja pracy w muzeum. Pracę podjęli pierwsi pracownicy. W marcu 2005 roku dyrektor muzeum i Tyskie Browary Książęce podpisali umowę dotyczącą szczegółów funkcjonowania placówki. Muzeum Miejskie w Tychach otwarto 25 kwietnia 2005 roku. Pierwszą wystawą prezentowaną w muzeum była ekspozycja „Sto lat z życia miasta. Tychy i tyszanie w XX wieku”.
 
Na jubileuszowej wystawie pokazane zostaną najciekawsze eksponaty zgromadzone w ciągu tych pięciu lat przez działy merytoryczne muzeum: Dział Historii Miasta, Dział Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej i Dział Sztuki. Uzupełnienie ekspozycji stanowić będzie część fotograficzna dokumentująca historię muzeum, wydarzenia, wystawy. Pokażemy też nasze muzeum „od kuchni”. Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo, zawierające m.in. historię powstania muzeum, opis działów merytorycznych, wykaz wystaw i wydawnictw, jak również listę Złotych Darczyńców i Przyjaciół Muzeum.
 
PATRONI MEDIALNI WYSTAWY


Informacji o wystawie udzielają pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach, kontakt z Joanną Kucz-Pieczką, rzecznikiem prasowym muzeum: tel. 32 327 18 21, e-mail: j.kucz@muzeummiejskie.tychy.pl.
Ośrodek preadopcyjny TUSIETULI powstanie w Tychach

Ośrodek preadopcyjny TUSIETULI powstanie w Tychach

Dzięki wsparciu Miasta Tychy, Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo stała się właścicielem budynku tzw. „dworku”, który po gruntownym remoncie zamieni się w pełen kolorów i miłości czwarty w Polsce Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny.

Ważne zmiany dla kierowców od 5 grudnia

Ważne zmiany dla kierowców od 5 grudnia

Już za kilka dni łatwiej będzie zarejestrować auto, właściciele starszych samochodów zaoszczędzą na wymianie dowodu, a diagności zwrócą większą uwagę na tablice podczas przeglądu. Zniknie także obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Sygnalizacja przy SP37 czasowo wyłączona

Sygnalizacja przy SP37 czasowo wyłączona

W czwartek 3 grudnia, na kilka dni wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna przy Szkole Podstawowej nr 37, na skrzyżowaniu ulic Stoczniowców, Legionów Polskich i Konecznego. Skrzyżowanie to modernizowane jest w ramach Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem.

Zła jakość powietrza w Tychach

Zła jakość powietrza w Tychach

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×