Miasto

3 grudnia 2020, 16:5:39

Dzięki wsparciu Miasta Tychy, Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo stała się właścicielem budynku tzw. „dworku”, który po gruntownym remoncie zamieni się w pełen kolorów i miłości czwarty w Polsce Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny.

Dziś (3.12) Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Miasta Tychy przekazał Zarządowi Fundacji symboliczne klucze do budynku przy ul. Miodowej 21 w Tychach.  

Na sierpniowej sesji, Rada Miasta Tychy zdecydowała o przekazaniu Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo budynku „dworku” na bardzo korzystnych warunkach, z bonifikatą 99 proc. (fundacja zapłaciła ok.14 tys. złotych). Dziś budynek został oficjalnie przekazany nowym właścicielom.

- Fundacja Śląskie Hospicjum Dla Dzieci Świetlikowo od 11 lat działa na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci. To wiarygodny, sprawdzony partner dla miasta. Fundacja robi mnóstwo dobrych rzeczy dlatego nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że warto się zaangażować w tej projekt –   mówi   Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.    

Po gruntownym remoncie obiekt zmieni się w pełen kolorów Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny. Fundacja planuje, by Świetlikowe TUSIETULI już za rok mogło przyjąć pierwszych małych podopiecznych.

-  Będą trafiać tu niemowlęta, którymi nie mogą, bądź nie chcą zajmować się ich biologiczni rodzice. Będą przebywać w pięknie urządzonych pokoikach upodobnionych do warunków domowych, pełnych barw, miękkich tkanin i zabawek. W każdym z pokoi będzie bujany fotel dla niani, która w roli zastępczej mamy będzie przytulać nasze małe dzieci, które tak bardzo tego potrzebują. Aby lepiej się rozwijać, doganiać rówieśników w rozwoju, będą ćwiczyć w sali integracji sensorycznej i gabinecie rehabilitacyjnym. Oczywiście wszystkie maluchy przez całą dobę będą pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry ponieważ niektóre z nich, to dzieci chore. Będzie domowo, nie szpitalnie – mówi Natasza Godlewska  - prezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.

W tyskim ośrodku będą przyjmowane noworodki i niemowlęta (od urodzenia do 1 roku życia) w nagłych sytuacjach kryzysowych, które czasowo lub trwale są pozbawione opieki rodziców. Będą to zarówno dzieci zdrowe jak i chore, najczęściej porzucone w oknach życia oraz pozostawione w szpitalach nie tylko z w województwie śląskim, ale również z całej Polski. Celem ośrodka będzie szybkie przywracanie dzieciom rodziny.

Partnerem projektu jest Fundacja Unaweza Martyny Wojciechowskiej.

W Polsce obecnie istnieją 3 takie placówki, jednak w związku z tym, iż porzuconych dzieci każdego roku jest coraz więcej nie dla wszystkich w ośrodkach starcza miejsca.

Każdego roku w polskich szpitalach pozostawianych jest ok. 800 noworodków.

Bezpłatne badania mammograficzne

Bezpłatne badania mammograficzne

Wszystkie Panie w wieku od 50 do 69 lat zapraszamy 9 i 10 lutego na bezpłatne badania mammograficzne, które będzie można wykonać przy markecie Auchan (Al. Bielska 107).

Pojemniki na elektryczne śmieci także w Tychach

Pojemniki na elektryczne śmieci także w Tychach

18 charakterystycznych czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm oraz na baterie i tonery, w połowie lutego pojawi się w różnych częściach miasta.

Wolnostany do remontu

Wolnostany do remontu

Co roku Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych (MZBM) w Tychach przeprowadza remonty lokali mieszkalnych, tzw. wolnostanów, które udostępniane są mieszkańcom Tychów, oczekującym na przydział mieszkania lub kwalifikującym się do najmu socjalnego.

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami - trwa rekrutacja uczestników

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami - trwa rekrutacja uczestników

Rusza realizacja projektu pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020- 2021. Projekt, między innymi w Tychach, prowadzi Fundacja Internationaler Bund Polska.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×