Miasto

1 lipca 2020, 8:54:12

Do 7 lipca można dopisywać się do spisu wyborców, a do 10 lipca odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania.

Do 3 lipca w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Później, do 7 lipca, wyborcy nigdzie niezamieszkali, zameldowani jedynie czasowo w naszym mieście lub czasowo przebywający w Tychach w dniu II tury wyborów, mogą dopisać się do spisu wyborców. Dopisanie w pierwszej turze wyborów obowiązuje również w drugiej turze. Z kolei jeśli w pierwszej turze wyborów dana osoba została dopisana na swój wniosek do spisu wyborców w Tychach, to w drugiej turze również zagłosuje w tym samym miejscu, co w pierwszej.

Również do 7 lipca istnieje możliwość zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Jeśli taka sytuacja przytrafiłaby się po 7 lipca, to kolejnym terminem jest dzień 10 lipca. Wtedy będzie można także odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania. Dzięki niemu można zagłosować nawet będąc na wakacjach. Z takim zaświadczeniem można wziąć udział w wyborach w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą, a nawet na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się w Urzędzie Miasta, w którym wyborca jest ujęty w spisie wyborców. Wniosek można złożyć pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej, a także za pośrednictwem platformy ePUAP. Należy jednak pamiętać, że jego odbiór jest możliwy tylko w urzędzie.

Wniosek można złożyć bezpośrednio w Urzedzie lub skorzystać z wygodnej formy elektronicznej pod adresem www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-uslugi-wyborczej.

Dodatkowe Informacje na temat zaświadczeń o prawie do głosowania i dopisania do spisu wyborców można uzyskać pod nr tel.: 32 776-35-04,  32 776-35-34, 32 776-35-05, 32 776-35-35.

Kontraruch w Tychach: gdzie obowiązuje i jakie są jego zasady?

Kontraruch w Tychach: gdzie obowiązuje i jakie są jego zasady?

W Tychach na pięciu jednokierunkowych ulicach obowiązuje kontraruch rowerowy. Już niebawem ta liczba wzrośnie i rozszerzy się o kolejne lokalizacje. Co to oznacza dla rowerzystów? Przed wyruszeniem w miasto warto poznać zasady kontraruchu rowerowego, nawet jeżeli jest się pieszym czy kierowcą.

Powstaną kolejne wysepki dla pieszych

Powstaną kolejne wysepki dla pieszych

Na tyskich przejściach dla pieszych już niebawem pojawiają się kolejne azyle. Wysepki, które pozwalają przejść przez jezdnie na dwa razy. Wszystko po to, by podnieść poziom bezpieczeństwa ruchu w naszym mieście.

Powszechny Spis Rolny odbędzie się w całej Polsce od 1 września do 30 listopada

Powszechny Spis Rolny odbędzie się w całej Polsce od 1 września do 30 listopada

Wyniki spisu rolnego pozwolą na wieloprzekrojowe scharakteryzowanie polskiego rolnictwa i ukazanie zmian, jakie w nim zaszły w ostatnim dziesięcioleciu. Pomogą władzom i przede wszystkim polskim rolnikom w podejmowaniu trafnych decyzji strategicznych.

Tychy przyjazne Dużej Rodzinie

Tychy przyjazne Dużej Rodzinie

Podczas Plenerowego VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Warszawie miasto Tychy otrzymało Certyfikat Samorządu Przyjaznego Rodzinie. Wyróżnienie w sobotę zostało przekazane z rąk przewodniczącej ELFAC - Reginy Maroncelli Florio.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×