14 grudnia 2017, 11:20:1

Eurovia Polska S.A. przebuduje ponad 2,5-kilometrowy odcinek DK-44 w Tychach na fragmencie od węzła Wartogłowiec do ulicy Turyńskiej.

Przebudowa DK-44 w Tychach

To fragment drogi krajowej nr 44, jednej z najbardziej obciążonych tras w kraju. 

Całość prac obejmuje łącznie 2,5 km drogi na fragmencie od węzła Wartogłowiec do ulicy Turyńskiej (w rejonie fabryki Fiata). Powstanie też bezkolizyjny węzeł, który rozdzieli ruch lokalny od tranzytowego. Jest to kolejna po ulicy Beskidzkiej (DK1/86) tyska droga, która przejdzie gruntowną modernizację.

Początek przebudowywanego odcinka znajduje się bezpośrednio za węzłem DK44 z DK1 w dzielnicy Tychy - Urbanowice, a kończy na wysokości ul. Turyńskiej w rejonie fabryki FCA. Oprócz wymiany nawierzchni po obu stronach drogi powstanie chodnik wraz ze ścieżką rowerową od strony południowej. Zaprojektowano także dwa przejścia podziemne: jedno w rejonie ul. Kościelnej, drugie przy ulicy Długiej. Inwestycja ograniczy negatywne oddziaływanie na środowisko i mieszkańców, bowiem wzdłuż części modernizowanego odcinka staną ekrany akustyczne.

Jednak najistotniejszym punktem przebudowy ma być nowy, bezkolizyjny węzeł łączący DK44 z ulicami Mysłowicką, Kościelną i Główną. Zapewni on sprawne połączenie z przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w podstrefie tyskiej KSSE oraz dzielnicami: Urbanowice, Jaroszowice i Wygorzele a także Gminą Bieruń, oddzielając ruch tranzytowy (który zostanie poprowadzony górą obiektu), od ruchu lokalnego. Ten odbywać się będzie dołem, po dwóch dużych rondach.

W ramach inwestycji częściowej przebudowie ulegną także ulice: Główna, Oświęcimska, Kościelna, Mysłowicka, Miła, Pogodna, Długa oraz powstanie fragment drogi gminnej.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość inwestycji zgodnie z umowa o dofinansowanie projektu to ok. 207,4 mln zł, z czego aż 85 proc. wydatków kwalifikowanych stanowi dofinansowanie z UE.

Strona internetowa projektu

Szacunkowe koszty inwestycji zgodnie z umową o dofinansowanie


Całkowity koszt realizacji projektu - 207 429 183,00

Wydatki kwalifikowane - 196 294 150,27

Wydatki niekwalifikowane - 11 135 032,73

Dofinansowanie z UE - 166 850 027,72

Środki własne miasta - 40 579 155,28

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×