Miasto

12 września 2016, 11:10:46

Zanim Tychy zamienią się w miasto pełne rowerzystów – jak miasta w Holandii czy Danii – z pewnością upłynie jeszcze dużo czasu. Ale właśnie takie cele sobie stawiamy – zapewniają urzędnicy z Tychów.

Park Sowińskiego Autor: Michał Janusińki
Już niebawem – 24 września, startuje kampania „RoweLOVE Tychy”, która ma nie tylko zachęcić tyszan do korzystania z dwóch kółek, ale też poprawić rowerową infrastrukturę w mieście. Zaangażowanie miasta w popularyzację tego coraz popularniejszego środka lokomocji zostało już docenione, 5 września br. Tychy otrzymały certyfikat „Gmina przyjazna rowerzystom”.

W Tychach jest obecnie 47 km dróg dla rowerów (to pierwsza 15-tka wśród polskich miast), 9 szlaków rowerowych położonych w dużej części w okolicznych lasach. Z roku na rok powstaje też coraz więcej udogodnień dla rowerzystów m.in. stojaki rowerowe (blisko 200 szt. ustawionych w samym 2015 i 2016 roku), 8 samoobsługowych stacji naprawczych rozlokowanych w różnych częściach miasta, pierwszą miejską wypożyczalnię rowerów w Paprocanach. W Tychach działa także jedna z najlepszych w kraju sekcja turystyki kolarskiej - Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „Gronie”.

- Aktywność rowerowa leży wśród priorytetowych kierunków rozwoju naszego miasta. Zależy nam, by nasi mieszkańcy, coraz częściej wybierający ten środek lokomocji, mieli bardzo dobre warunki do jazdy na rowerze. Dlatego m.in. tylko w ostatnich dwóch latach przeznaczyliśmy z budżetu gminy ok. 2 mln zł na budowę nowych dróg dla rowerów i 1,2 mln na remonty i utrzymanie istniejących. Wspieramy także organizacje rowerowe w ramach imprez i wydarzeń związanych z tą formą aktywności – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Tychy rozpoczynają więc kampanię Festiwal Mobilności „RoweLOVE Tychy", której symbolicznym rozpoczęciem będzie otwarcie pierwszego w Tychach pumptracku w Parku Suble (czyli specjalnych torów do jazdy na rowerze) 24 września br. Festiwal rozpocznie Niebieska Parada Rowerowa czyli przejazd ulicami miasta niebieskich rowerzystów. Start o godz. 14:00 na parkingu Urzędu Miasta Tychy, al. Niepodległości 49. Parada skończy swój bieg w Parku Suble, gdzie od godz. 15:00 do godziny 19:00 będzie trwała rowerowa impreza.

Rozpocznie ją otwarcie pumptrucku czyli specjalne zbudowanych torów rowerowych.

- Bez przecinania wstęgi i zbędnej pompy, ale z pompą na rowerze… bo podobno prawidłowa jazda po pumptracku wymaga wyłącznie tzw. pompowania z wykorzystaniem wzniesień i spadków toru. Zapraszamy na pierwsze tyskie pumptracki – duży i mały - mówi Miłosz Stec - zastępca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Dla ułatwienia odbędą się warsztaty pumptruckowej jazdy, które poprowadzi Bartosz „Gladiator” Pałka – zawodnik MTB, który swoje umiejętności doskonalił w tyskim skateparku.

Oprócz tego będzie tor przeszkód rowerowego biegacza, na którym będą rywalizowały dzieci, które poruszają się na rowerkach biegowych, strefa serwisowa, strefa konsultacji MTB, strefa warsztatów formy, strefa bezpieczeństwa z miasteczkiem rowerowym, strefa kreatywna w której będzie można ozdobić rowery, strefa animacji dla dzieci, relaksu i strefa komunikacji miejskiej, bo skoro Festiwal Mobilności, to nie może zabraknąć tyskich organizatorów transportu zbiorowego – PKM, MZK, TLT.

W ramach festiwalu, 22 września odbędą się od 17:00 na Placu pod Żyrafą odchody Europejskiego Dnia bez Samochodu, a w noc poprzedzającą wydarzenia w Parku Suble zaplanowano także Tyski Nocny Rajd Rowerowy, organizowany przez Stowarzyszenie Sportowe NOL-TYCHY, który wystartuje o godz: 22:00 z ryneczku na osiedlu „Karolina”.

24 września po zakończeniu festiwalu odbędzie się z kolei I Ekologiczny Night Spotting po Tychach. Start: 22:00 Rynek w Tychach – zakończenie ok. godz. 2:00.

Oprócz tego miasto planuje m.in. wydać aktualne mapy rowerowe Tychów i okolic, przeprowadzić akcje „Rowerem do pracy”, udostępnić mieszkańcom internetową mapę rowerową z nawigatorem, uruchomić we współpracy z OpenStreet Map, Stowarzyszeniem NOL oraz Miejskim Zarządem Ulic i Mostów grupę mapującą, utrzymującą aktualny stan mapy internetowej.

Uwaga!
W dniu Festiwalu, ulica Stoczniowców 70 na odcinku od ronda św. Jadwigi (skrzyżowanie Stoczniowców 70 i Żwakowskiej) do ronda Harcerskiego (skrzyżowanie Stoczniowców 70 i Harcerskiej) będzie zamknięta dla ruchu samochodowego w godzinach 10:00-22:00. Ronda pozostaną przejezdne w pozostałych kierunkach.

Za utrudnienia przepraszamy.
Przez trzy dni cmentarze będą zamknięte

Przez trzy dni cmentarze będą zamknięte

Decyzją rządu, w dniach od 31 października do 2 listopada, cmentarze w całym naszym kraju będą zamknięte.

19 dni przeciwko przemocy

19 dni przeciwko przemocy

Tychy po raz kolejny uczestniczą w kampanii, która zainicjowana została w 2011 roku przez szwajcarską fundację Women’s World Summit Foundation (WWSF).

Zwolnienia za czynsz i dzierżawę dla tyskich przedsiębiorców

Zwolnienia za czynsz i dzierżawę dla tyskich przedsiębiorców

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba podpisał dziś (29 października) zarządzenie, dotyczące wsparcia dla wynajmujących lub dzierżawiących lokale użytkowe będące w zasobach gminy. Przedsiębiorcy ci do odwołania zostaną całkowicie zwolnieni z opłat czynszowych i dzierżawy.

SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo.

SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo.

Segregowanie odpadów to wcale nie jest prosta sprawa. Jak odnaleźć się w gąszczu zasad i wspólnie zadbać o nasze otoczenie? Urząd Miasta podpowiada w ramach miejskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×