Kultura

9 lutego 2009, 7:36:32

Zapraszamy na wystawę pokonkursową fotografii prasowej Tychy Press Photo 2009. Zostanie ona otwarta w Teatrze Małym i Galerii „Obok” w sobotę, 14 lutego, o godz. 18.00.

Po wernisażu odbędzie się slide show Aleksandra Prugara, fotoreportera warszawskiej „Gazety Wyborczej”. Wstęp na wystawę i pokaz zdjęć jest bezpłatny.
Na konkurs 30 osób nadesłało 248 zdjęć. Jurorzy nie przyznali pierwszej nagrody. Laureatami II miejsca zostali ex-aequo Przemysław Strzelecki za zdjęcie z cyklu „Beduini” (powstało w mieścinie Dahab na półwyspie Synaj w Egipcie, w lutym 2008 roku) i Radosław Kaźmierczak za fotoreportaż zatytułowany „Świetlica”. Trzecią nagrodę przyznano Karolinie Sobel za fotoreportaż „Minuta po minucie”, powstały podczas podróży z Mombasy do Jeziora Wiktorii, którą odbyła w listopadzie 2008 roku.
Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymali: Paulina Sowa-Feith („Chustonoszenie”), Przemysław Strzelecki (za zdjęcie powstało podczas wizyty cyrku w Tychach), Agnieszka Pajor (reportaż powstały w rejonie węgierskiego Parku Narodowego Hortobagy - Puszta) i Aleksander Szojda (za wykonane w Hiszpanii zdjęcie „Ulica żebracza”).
Przemysław Strzelecki to rodowity tyszanin, absolwent katowickiej GWSH. Zwiedził ponad 30 krajów, między innymi Mongolię, Kambodżę, Laos, Indonezję, Egipt, Chiny i Kazachstan. Od roku fotografuje życie tyskiej ulicy. Pracuje głównie na materiałach tradycyjnych, aparat stara się zawsze mieć przy sobie.
Radosław Kaźmierczak nagrodzone zdjęcia wykonał w tyskiej świetlicy terapeutycznej Ośrodka św. Faustyny Caritas Archidiecezji Katowickiej. Jest laureatem głównej nagrody Tychy Press Photo 2006. W poprzedniej edycji został laureatem drugiej i trzeciej nagrody, w minionym roku został też zwycięzcą konkursu Śląskiej Fotografii Prasowej. Urodził się w roku 1985 w Tychach.
Karolina Sobel to zamiłowana podróżniczka i fotografka. Studiuje turystykę na katowickiej AWF, fototechnikę i germanistykę w tyskim kolegium języków obcych.
        
     Wystawa odbędzie się po raz dziewiąty, konkurs - po raz szósty. W konkursie mogły uczestniczyć osoby związane z Tychami, czyli tu mieszkające lub pracujące w lokalnych tyskich mediach. Można było zgłaszać zdjęcia pojedyncze lub fotoreportaże mieszczące się w pojęciu fotografii prasowej. Zdjęcia mogły być wykonane w dowolnym miejscu kuli ziemskiej, ale musiały powstać w 2008 roku.
Prace uczestników oceniali: Marta Błażejowska (fotoedytor i fotoreporter katowickiej „Gazety Wyborczej”), Rafał Klimkiewicz (szef agencji fotograficznej Edytor.net) i Dominik Gajda – freelancer. Laureaci otrzymają nagrody finansowe ufundowane przez  Miejskie Centrum Kultury.
Organizatorami Tychy Press Photo są: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, Teatr Mały, Galeria „Obok” oraz Dominik Gajda i Marcin Zimnal. Sponsorami są: Synergia - Śląska Giełda Kwiatowa w Tychach, Konsorcjum 5 o'clock i restauracja Joker z Tychów.
Więcej informacji, w tym nagrodzone i wyróżnione zdjęcia, dostępne są na oficjalnej stronie wystawy: www.tychypressphoto.prv.pl.
Powyżej nagrodzone zdjęcie Przemysława Strzeleckiego.

Przez trzy dni cmentarze będą zamknięte

Przez trzy dni cmentarze będą zamknięte

Decyzją rządu, w dniach od 31 października do 2 listopada, cmentarze w całym naszym kraju będą zamknięte.

19 dni przeciwko przemocy

19 dni przeciwko przemocy

Tychy po raz kolejny uczestniczą w kampanii, która zainicjowana została w 2011 roku przez szwajcarską fundację Women’s World Summit Foundation (WWSF).

Zwolnienia za czynsz i dzierżawę dla tyskich przedsiębiorców

Zwolnienia za czynsz i dzierżawę dla tyskich przedsiębiorców

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba podpisał dziś (29 października) zarządzenie, dotyczące wsparcia dla wynajmujących lub dzierżawiących lokale użytkowe będące w zasobach gminy. Przedsiębiorcy ci do odwołania zostaną całkowicie zwolnieni z opłat czynszowych i dzierżawy.

SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo.

SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo.

Segregowanie odpadów to wcale nie jest prosta sprawa. Jak odnaleźć się w gąszczu zasad i wspólnie zadbać o nasze otoczenie? Urząd Miasta podpowiada w ramach miejskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×