15 lipca 2015, 15:4:3

Zabytki galeria
Zamek Myśliwski Panów na Pszczynie

ul. Katowicka 2

Kiedy został wybudowany w 1685 r., był pierwszym murowanym budynkiem w Tychach. Pierwotnie pełnił rolę rezydencji myśliwskiej. W latach 1769-1775 został odnowiony i przebudowany. Funkcje reprezentacyjne pałacu (architektonicznie budynek jest bowiem pałacem) zanikły po wybudowaniu przez pszczyńskich książąt zameczku w Promnicach. Istniał tu książęcy urząd leśny, a z końcem XIX w. park wokół zamku zyskał funkcję rekreacyjną. Wybudowana została muszla koncertowa, pawilon pijalni piwa, a z czasem powstała kręgielnia. Od 2014 roku obiekt jest restaurowany. Park wokół ma status pomnika przyrody.

 

Browar Książęcy
ul. Mikołowska 5

Za oficjalną datę założenia browaru uznaje się rok 1629. Pierwszymi jego właścicielami byli Promnicowie. Obecnie Browar Książęcy jest własnością Kompanii Piwowarskiej S.A. i jest jednym z największych polskich browarów. Produkowane tu od stuleci piwo Tyskie zostało wyróżnione wieloma prestiżowymi międzynarodowymi nagrodami.

 

Browar Obywatelski
ul. Browarowa 7

Produkcję piwa rozpoczął w roku 1897, a już w 1918 r. został wykupiony przez konkurencyjny Browar Książęcy. Oba browary wielokrotnie jeszcze rozdzielały się i wielokrotnie funkcjonowały jako jedno przedsiębiorstwo, aż do końca lat 90. ubiegłego wieku, kiedy Browar Obywatelski został zlikwidowany, a Browar Książęcy stał się częścią Kompanii Piwowarskiej S.A. Od 2001 r. prywatny właściciel przekształca zabudowania browaru w centrum biznesu.

 

Kościół św. Marii Magdaleny
ul. Damrota 62

Pierwsza parafia w Tychach powstała na przełomie XV i XVI w., a pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu drewnianego kościoła w Tychach pochodzi z 1529 r. Nie jest do końca jasne, gdzie został on zbudowany. Legenda sytuuje go na dzisiejszej ul. Starokościelnej. W latach 1569-1629 kościołem pod wezwaniem św. Marii Magdaleny zarządzali protestanci. Z ich dokumentacji z 1628 r. wynikało, że "we wsi Tychy znajduje się całkiem nowy piękny kościół, a w nim dwa dzwony". Nowy kościół również był drewniany, ale wzniesiono go na innym miejscu - w środku osady na łagodnym wzgórzu nad stawem. Nie wiadomo, kto i kiedy go zbudował. Murowany kościół św. Marii Magdaleny powstał w roku 1782, znacznie rozbudowany został w 1907 r., a w 1929 r. zyskał nową wieżę.

 

Zamek Myśliwski Promnice Kobiór k/Tychów

Najstarsza wzmianka o leśniczówce - dworku w Promnicach pochodzi z lat 60. XVIII w. - jeszcze z czasu panowania ostatniego z Promniców, od nazwiska których miejsce wywodzi swą nazwę. Zameczek myśliwski w stylu neogotyku angielskiego jaki dziś znamy został wybudowany w II poł. XIX w. i pełnił funkcje leśnej rezydencji książęcej rodziny Hochbergów. Na polowaniach bywali tu m.in. Fryderyk - król Prus oraz Wilhelm II - cesarz Niemiec. Dzisiaj Promnice leżą na pograniczu Tychów i Kobióra, a w Zameczku znajduje się luksusowy hotel.

 

Fabryka Celulozy i Papieru
ul. Katowicka 182

Zakład został uruchomiony w 1887 r. przez pszczyńskiego księcia i początkowo produkował wyłącznie celulozę. W 1922 r. po przyłączeniu Tychów do Polski fabryka stała się własnością polskiej spółki akcyjnej, została rozbudowana i wytwarzała gotowy już papier. Ciekawostką jest fakt, że w 1929 r. czułowski zakład jako jedyny w Polsce produkował ligninę i pokrywał całe zapotrzebowanie rynku krajowego na ten produkt. Przed II wojną fabryka zatrudniała 565 robotników, a jej wydajność wynosiła 20 ton papieru na dobę. Hitlerowcy uruchomili tu produkcję na potrzeby frontu niemieckiego m.in. wykonując wkłady do filtrów masek gazowych dla wojska. Papiernia została poważnie zniszczona w czasie walk wyzwoleńczych i odbudowana po wojnie. W 1996 r. została sprywatyzowana i sprzedana francuskiej spółce, dziś nosi nazwę Otor Silésia.

 

Stara Poczta
ul. Kościuszki 24

Pierwsi listonosze, zwani wówczas pocztarzami, którzy obsługiwali Tychy i okolice w poł. XIX w. zatrudnieni byli na poczcie w Mikołowie. Pierwsza skrzynka pocztowa pojawiła się w Tychach w 1864 r., a samodzielny urząd pocztowy utworzony został już w 1866 r. Okazały budynek pocztowy, w którym dziś mieści się hotel i restauracja powstał w 1899 r.

 

Młyn zbożowy

ul. Starokościelna 32

Budowę młyna przy ul. Starokościelnej rozpoczęto pod koniec XIX wieku a zakończono w roku 1910 i w tym samym roku rozpoczął działalność. Był to pierwszy parowy młyn w Tychach, dotąd na terenie miasta funkcjonowały jedynie młyny wodne, ale wraz z procesem rozrostu miasta przestały spełniać jego wymogi. Pierwsze umiejscowienie młyna zaplanowano po drugiej stronie ulicy, jednak z obawy przed bliskością Potoku tyskiego i podmokłego terenu budowę przeniesiono. Budowy młyna podjęła się firma "Andre&Felldner", której nazwa jest wciąż widoczna na ankrach budynku. Inicjały pierwszych właścicieli budynku - Jana i Wiktorii Drob, również były widoczne nad wejściem głównym, jednak nie przetrwały pod warstwą tynku położoną w czasach upaństwowienia młyna. W latach 20-tych XX wieku doprowadzono do niego prąd elektryczny i nadano nazwę "Tychowski młyn elektryczny". Nad główną bramą widoczna jest data 1910, chociaż napis ten różni się od oryginału. Po II wojnie światowej młyn stał się własnością państwową. Obecnie jest w rękach prywatnych.


Huta Paprocka
ul. Nad Jeziorem 44

Założona została w 1703 r. jako kuźnia żelaza przez pszczyńskiego barona Baltazara Promnica. Lokalizacja nad rzeką Gostynią zapewnić miała siłę napędową pracującym machinom. W 1775 r. kolejny właściciel pszczyńskich dóbr książę Fryderyk Erdmann z rodu Anhalt-Köthen zadecydował o rozbudowie huty, a na jej terenie umieścił kamień z okolicznościową z inskrypcją, który dziś podziwiać można w tyskim muzeum. Wybudowany wielki piec opalany był węglem drzewnym i topił rudę sprowadzaną z Bytomia. Urządzenie dymarskie, dostarczające do niego powietrza, poruszane było siłą spiętrzonej wody, spływającej po wielkim, blisko pięciometrowym drewnianym kole. Dla utrzymania stałego poziomu wody właściciele huty postanowili wówczas utworzyć sztuczny zalew - obecne Jezioro Paprocańskie. Paprocka Huta rozwijała się jeszcze do połowy XIX w. W 1856 r. zainstalowano tu nawet maszynę parową, używaną w razie niskiego poziomu wody jeziora. Ale ostatecznie nie wytrzymała konkurencji i w 1878 r. została zamknięta. Pozostałe po niej trzy zabytkowe budynki odrestaurowano i obecnie mieści się tam restauracja Huta Paprocka.

 

 powrót do strony Tychy Dobre Miejsce


Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×